سلامت

اهمیت اندازه‌گیری فشار خون

blood-pressure-monitoring-importance

این روزها بیماری فشار خون بسیار فراگیر شده‌است و به نوعی می‌توان آن را بیماری عصر حاضر به حساب آورد چراکه امروزه اضطراب و فشارهای ناشی از زندگی روزمره زمینه را برای بروز بیماری‌های روانی و جسمی ایجاد کرده‌است و این موارد بر میزان فشار خون تأثیر می‌گذارند.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به بیماری فشار خون مبتلا هستند که در این بین ممکن است عده‌ی زیادی از بیماری خود آگاه نباشند. فشار خون بالا از عوامل زمینه‌ساز برای بیماری‌های عروق کرونر قلب است و می‌تواند به اعضای حیاتی بدن مثل مغز، قلب، کلیه و چشم آسیب جدی برساند.

بیماری فشار خون به قاتل خاموش معروف است زیرا معمولاً بدون علامت است؛ همين موضوع سبب می‌شود افراد مبتلا که تحت نظر پزشک هستند و از داروهای کاهنده فشار خون استفاده می‌کنند، فشار خونشان را به طور مرتب اندازه بگیرند تا از وضعیت جسمی خود آگاه باشند.

علاوه بر اینکه ميزان فشار خون در شبانه روز متغير است، بعضی بیماران دچار سندرم روپوش سفید می‌شوند. یعنی زمانی که در مطب یا بیمارستان هستند، به دلیل استرس وارده، فشار خونشان افزایش می‌یابد در صورتیکه در منزل میزان فشار خونشان پایین‌تر است از این رو یکی از بهترین روش‌های بررسی فشار خون، استفاده از دستگاه فشارسنج در منزل است بنابراین به افراد توصیه می‌شود تا یکی از انواع دستگاه‌های فشارسنج را در منزل داشته‌باشند تا در مواقع لازم از آن استفاده نمایند.

فشارسنج‌های دیجیتال 

omron-m6-blog

 

می‌دانیم که دقیق بودن اطلاعات مرتبط با سلامت از اهمیت بسیاری برخوردار است، بنابراین افراد باید سعی کنند فشارسنج‌های معتبر و شناخته شده در بازار را خریداری نمایند. امروزه فشارسنج‌های متنوعی توسط برندهای متفاوت در بازار عرضه شده است که شناخت بهترین نوع آن‌ها می‌تواند در فرآیند انتخاب راهگشا باشد. در مورد استفاده از فشارسنج‌های دیجیتال بحث بسیار است؛ برخی از مردم باور دارند که فشارسنج های دیجیتال به اندازه فشارسنج‌های جیوه‌ای یا عقربه‌ای دقیق نیستند در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد فشارسنج‌هایی از برندهای معتبر مانند فشارسنج Omron می‌توانند با دقت بسیار بالا فشارخون را اندازگیری کنند.

کار با دستگاه فشارسنج دیجیتال بسیار راحت است و افراد می‌توانند در منزل بدون داشتن دانش پزشکی به آسانی از آن استفاده کنند. هر دستگاه فشارسنج شامل یک کاف بادی است که بسته به نوع دستگاه، به مچ یا بازو متصل می‌شود و یک دستگاه نظارتی که فشار کاف را اندازه‌گیری می‌کند. معمولاً فشارسنج‌های دیجیتال بازویی دقیق‌تر هستند. در فشارسنج‌های دیجیتال، فرآیند اندازه‌گیری فشارخون به صورت کاملاً خودکار انجام می‌شود و نتیجه به شما نمایش داده می‌شود. اغلب دستگاه‌ها، علاوه بر ميزان فشار خون، تعداد ضربان قلب را نیز به شما نمایش می‌دهند.

نحوه خوانش فشارخون

نتیجه‌ای که دستگاه به شما نشان می‌دهد، شامل دو عدد است. عدد اول، فشار خون سیستولیک است. این فشار در مواقع انقباض قلب و پمپاژ خون به داخل شریان‌ها ايجاد می‌شود. عدد دوم، فشار خون دیاستولیک است که در هنگام انبساط و استراحت قلب ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است عددی که نشان‌دهنده فشار خون سیستولیک می‌باشد، از فشار خون دیاستولیک بزرگ‌تر بوده و در قسمت بالایی آن قرار می‌گیرد.

blood-pressure-monitor-importance-omron-m3-blood-pressure-monitor

 

فشار خون با واحد میلی‌متر جیوه (mmHg) نمایش داده می‌شود. عدد نرمال برای فشار خون سیستولیک زیر ۱۲۰ و برای فشار خون دیاستولی زیر ۸۰ است. در صورتیکه هر یک از این اعداد بالاتر از این مقدار باشند، باید به پزشک مراجعه کنید. در بعضی از مدل‌های فشارسنج دیجیتال، در مواردی که فشار خون شما از حد نرمال بالاتر و یا پا‌یین‌تر باشد، پیغام هشدار نمایش داده می‌شود.این قابلیت می‌تواند به کنترل روند بیماری و تغییرات فشار خون و تأثیر رژیم‌ها و داروها کمک کند.

اکثر فشارسنج‌های دیجیتال، قابلیت ذخیره و نگهداری اندازه‌گیری‌های پیشین را دارند. همچنین برخی از مدل‌ها قابلیت انتقال اطلاعات ذخیره شده به موبایل یا کامپیوتر را نیز دارا می‌باشند.

نکاتی که لازم است برای اندازه‌‌گیری فشار خون رعایت کنید :

حداقل نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشارخون، از مصرف کافئین و سیگار و همچنین از ورزش کردن خودداری کنید.

هنگام اندازه‌گیری با بدنی صاف روی صندلی بنشینید و دو پای خود را روی زمین قرار دهید.

از پزشک خود بخواهید تا نحوه صحیح نشستن را به شما نشان دهد.

سعی کنید در یک ساعت مشخص از روز پایش را انجام دهید.

در ادامه چند مورد از بهترین فشارسنج‌هایی را که می‌توان در منزل از آن‌ها استفاده کرد معرفی می‌کنیم.

امرن

omron-evolv

 

برند Omron یک برند شناخته شده‌ی ژاپنی است که تجهیزات پزشکی باکیفیت و با طول عمر بالا تولید می‌کند. هدف کمپانی Omron کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی تا حد امکان است. فشارسنج‌های Omron سطح دقتی برابر با 99 تا 100 درصد دارند. فشارسنج‌های دیجیتالی این برند تعداد ضربان قلب، آریتمی و دیگر موارد را نمایش می‌دهند همچنین در بعضی از این دستگاه‌ها، گزینه‌هایی برای استفاده‌ی چندین کاربر در نظر گرفته شده‌است. بعضی از این دستگا‌ه‌ها به اپلیکیشنی در تلفن همراه شما متصل می‌شوند و داده‌ها را به دستگاه شخصی شما منتقل می‌کنند که باعث تسهیل در عمل خواندن داده‌ها می‌شوند.

هر یک از دستگاه‌های Omron تأییدیه FDA (سازمان غذا و دارو) را داراست.

برای خرید محصولات برند امرن کلیک کنید.

ریشتر

riester-ri-champion-smartpro-blood-pressure-monitor

 

ریشتر یک برند آلمانی شامل تجهيزات تخصصی، تشخیصی و بیمارستانی است. ریشتر نامی بسیار آشنا و قابل اطمینان در بین پزشکان سراسر جهان است. تجهیزات پزشکی این برند با کیفیت بالا و دارای استاندارد بین‌المللی هستند. کارآیی آسان، دقت بالا، حافظه طولانی و قابلیت نمایش ضربان قلب تنها بخشی از مزیت‌های فشارسنج‌های ریشتر است.

شیان

شعار این برند بالا بردن کیفیت زندگی است. برند شیان فشارسنج‌هایی اقتصادی تولید می‌کند که قادرند در سریع‌ترین زمان ممکن، نتیجه‌‌ای قابل اعتماد و دقیق را در اختیار شما بگذارند. همچنین بعضی از فشارسنج‌های این برند سخنگو هستند و قابلیت خوانش نتایج فشار خون را به دو زبان فارسی و ترکی دارا می‌باشند.

برای خرید محصولات شیان کلیک کنید.

مدلایف

این برند فشارسنج‌هایی تولید می‌کند که در عین اقتصادی بودن، بسیار دقیق هستند. حافظه بالا، کارآیی آسان و قابلیت سخنگو بودن، به محبوبیت این فشارسنج افزوده‌است.

برای خرید محصولات برند مدلایف کلیک کنید.

بریسک

brisk b19 blood pressure monitor

فشارسنج‌های بریسک با دقت بالا، قابلیت خوانش صوتی نتایج به ۶ زبان، تشخیص آریتمی، ذخیره نتایج اندازه‌گیری شده، میانگین‌گیری و بسیاری ویژگی‌های دیگر، نیاز شما را به یک دستگاه کاربردی برطرف می‌کند.

برای خرید محصولات برند بریسک کلیک کنید.

این روزها فشار خون بالا از همیشه فراگیرتر شده‌است چراکه علاوه بر مواردی مانند مصرف زیاد نمک، سیگار کشیدن، اضافه وزن و کمبود فعالیت فیزیکی، زندگی پر تنش و پر اضطراب امروز شرایط را برای بروز این بیماری هموارتر کرده است. از آنجاییکه معمولا فشار خون بالا بدون نشانه است، ضروریست افراد مبتلا به این بیماری، فشار خون خود را به طور منظم اندازه بگیرند. چون کار با فشارسنج دیجیتال راحت است و نیاز به دانش خاصی ندارد، توصیه می‌شود افراد این نوع فشارسنج را در منزل در اختیار داشته باشند تا از عواقب جبران‌ناپذیر فشارخون بالا پیشگیری کنند.

 

پرسش‌های متداول :

چه مواردی در کنترل فشار خون بالا مؤثر است؟

ورزش، کاهش وزن، کاهش مصرف سدیم، کاهش مصرف قند و کربوهیدرات، کاهش استرس، کاهش مصرف کافئین و الکل، ترک سیگار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *